Úvod / Návody a tipy pro pěstování

Olivovník evropský

Olivovník evropský částečně mystifikuje svým druhovým jménem, protože původně pochází z Asie a Afriky. Pokud bychom chtěli být zcela přesní, musíme uvést, že nejčastěji uváděnou zemí původu je Irán, ze kterého se olivovník rozšířil do Středomoří již před více než 5 000 lety. A postupně si našel cestu do mnoha zemí, napříč kontinenty, dnes ho naleznete i v Jižní Americe, především na území Mexika a Peru, kde se mu opravdu daří.

Olivovníky jsou stálezelené keře nebo stromy, které dorůstají do výšky 5 -15 metrů, jejich kůra je s přibývajícími léty silnější, zajímavě rozpraskaná a má šedozelené zbarvení.

V oblasti Středomoří, se pěstuje naprostá většina olivovníků, hovoříme o více než 90%. Z tohoto množství je téměř 60% na území v Itálie, Španělska a Řecka. Mezi další významné pěstitelské země patří Turecko, Portugalsko, Tunis, Sýrie a také
Maroko.

Krása rozkladitého kmene a široká členitá koruna jsou hlavními důvody, proč se olivovník evropský stal tak oblíbeným doplňkem zahrad, i vývoj klimatu na našem území směřuje k teplotám, které jsou pro pěstování olivovníku vhodnější.

Využití olivovníků

Plody olivovníků lidé sbírají od nepaměti stejným způsobem. Jednoduše počkají, až olivy dozrají a samovolně spadnou na zem. Pěstitelé mají pod stromem v období sklizně nachystanou plachtu, na kterou se jim plody sami nashromáždí. Žádné
třesení s kmenem stromu se nepraktikuje a u statnějších kusů by to ani nebylo možné. Plocha, na které se komerčně pěstují olivy je neuvěřitelně veliká. V posledních letech se pohybuje v rozmezí 9 -10 milionu hektarů. V celosvětovém měřítku jí nekonkurují ani sady s jabloněmi, nebo plantáže banánovníků.

Pradávný symbol

Tyto esteticky výrazné a krásné stromy však mají pro mnoho národů a náboženství i duchovní význam. U židovské víry je olivovník symbolem blahobytu a je vnímán jako bohatství Izraele. Pro muslimy se taktéž jedná o důležitý symbol, který můžeme podle Koránu považovat přímo za posvátný.

Zpět na seznam