Úvod / Návody a tipy pro pěstování

Kdy dát olivovník ven?

Olivovník řadíme mezi stálezelené rostliny. Není jeho přirozeností, aby na podzim či uprostřed chladných měsíců roku náhle zpola opadal. K výměně listů sice dochází, jde však vždy o proces průběžný. Zimovat ho musíte na chladnějším, ovšem světlém místě.

Listy zpravidla na zimovišti neopadají hned. Dochází k tomu postupně. Častým viníkem bývá přemokření. Olivovník zaléváme až ve chvíli, kdy hrozí přeschnutí substrátu. V ideálních podmínkách vydrží bez zálivky i dlouhé týdny. Ty olivovníky, které necháme zazimované venku, však trápí opačný problém – o hloubkové zálivce si mohou nechat jenom zdát. Většina vody totiž steče po listech a do půdy v květináči se jí dostane jen minimum. A to platí i při letním pobytu venku.

Protože však olivovník potřebuje vláhy opravdu málo, stojí za shazováním listů jiná potíž – rychlá změna teploty. V interiéru bývá tepleji a vzduch je suchý. Před šokem olivovník nejlépe ochráníte rosením listů, a to nejlépe každý den. Zabráníte tak shozu listů a podpoříte i jeho jarní regeneraci.

Opadal vám olivovník? Nevadí

Jestliže má váš stromek ještě nějaké listy, není nic ztraceno. Pokud jste až dosud nepraktikovali rosení, začněte s ním. A až olivovník začne růst, zkraťte delší větve tak, aby koruna dostala opět pěkný tvar. Tento řez podpoří i růst nových listů na bočních větvích, takže se zelený habitat rychleji obnoví. A pokud budete mít opravdu štěstí, odvděčí se vám olivovník várkou květů a posléze i plodů. Na domácí olivový olej to sice nebude, ale jako dekorace jsou vážně nenahraditelné. A z čerstvých listů si lze uvařit i čaj pro snížení krevního tlaku.

Zpět na seznam